Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmení

9. 6. 2007

Krmení

 

Loriům je krmení podáváno minimálně dvakrát denně, za horkého počasí i třikrát a to z toho důvodu, aby se v miskách nekazilo.
Krmivo je podáváno ve stejnou hodinu, aby byli ptáci zvyklí na pravidelný režim.
Používané misky na krmivo jsou nerezové, jsou umístěny na otočných dvířkách vnitřních voliér.
Krmivo i voda jsou podávány pouze ve vnitřních částech voliéry. Tento způsob je výhodný ze dvou důvodů. Jednak nemůže být krmivo znečištěno jinými venkovními živočichy – případně přes pletivovou střechu prolétajícími venkovními ptáky a jednak se papoušci naučí na krmivo zalétávat z venkovních prostor do vnitřních, kde jsou na noc a v zimě zavíráni.
K dispozici mají papoušci misku s vodou, misku s nektarem a misku s ovocem nakrájeným na malé kousky.
Zelené krmivo (pampeliškové listy i květy,ptačinec, květy ibišku, květy afrikánů aj.), jsou pokládány na střechu voliér nebo do pletivových košíčků, které jsou připevněny vně voliéry.
Ptáci se při jejich konzumaci při protahování krmiva pletivem také výborně zabaví.
Z ovoce jsou podávány veškeré dostupné druhy: jablka, hrušky, banány, hroznové víno, kiwi, dostupné druhy melounů, mango, černý bez, ostružiny, maliny, meruňky, broskve, banány. Pozorovaným párům nejsou podávány citrusy. Nejoblíbenější je hroznové víno. Občas je podáván navlhčený piškot, na který je nakapán vitaminový doplněk. Jednou týdně, mimo doby, kdy pár odchovává mladé, je podávána voda s medem.
Z nektarů byl používán holandský Lorinektar,poté český Lorimax, z tohoto krmení však bylo upuštěno a začali jsme používat  krmivo Pretty Bird Lory a směs holandské firmy  Verselle – Laga Orlux. Tímto krmivem jsou krmeni i ptáci v největším papouščím parku na světě – v Loroparque na ostrově Tenerife. Tato firma produkuje pro lorie dva druhy krmení Handmix na dokrmování uměle dokrmovaných mláďat a Lori pro dospělé ptáky.
Krmivo Handmix jsme používali na dokrmování mláďat do stáří jednoho týdne a potom jsme přecházeli na dokrmovací směs firmy Kaytee. Ne že bychom měli s Handmixem špatné zkušenosti, ale dokrmovací směsí Kaytee nyní dokrmujeme mláďata již od prvního dne. Je třeba pouze dobře odhadnout hustotu krmení - pro vylíhnutá mláďata je připravovaná směs velice řídká a jsou krmena častěji.
Ve chvíli, kdy mláďata začnou sama ochutnávat ovoce a pít z misek, je jim do nich nabízen Orlux Lori nebo  Pretty Bird.   Pretty Bird se od ostatních instantních směsí liší tím,   že se nejedná o prášek ale o malé různobarevné kuličky, které se před zpracováním namočí a rozmixují.
Do krmiva je přidáván Vitamix, Acidomid , v určitém období Promotor a Sangrim AV.

 

Schéma dokrmování mláďat:

 


1. den – samostatné příjímání potravy – EXACT (Kaytee)

samostatné příjmání potravy – Orlux  nebo Pretty Bird

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

lori

(killer, 9. 4. 2008 16:19)

hele prosimtě ty chováš lori černé? a kolik tak stojí? kdyžtak piš na e-mail: krajnik.j@seznam.cz nebo na icq 351041341